niedziela, 11 lipca 2010

Cyberprzestrzeń

Muszę przyznać, że przeczytałem niedawno z zainteresowaniem i bez ziewania kilkadziesiąt stron do RPG. Chodzi mi o ciekawy rozdział o netrunningu z dodatku Cyberpunk do GURPS 3ed. System gry w sieci jest prosty, choć jak wszystko w GURPS będzie zapewne wymagał wprawy we właściwym rozgrywaniu. Być może zaadoptuję go do naszych potrzeb oraz 4 ed i będziemy z niego później korzystać. Tymczasem poniżej zamieszczam wszystko, co nam wystarczy i z czego na razie, a być może na stałe będziemy korzystać, jeżeli chodzi o ten aspekt gry.

Kilka nowych zasad

1.Każda postać, która ma zaletę Alphabetism, automatycznie otrzymuje umiejętność Computer Operation +1 bez żadnych dodatkowych kosztów.
2.Do pełnoprawnego korzystania z cyberprzestrzeni potrzebna jest umiejętność Cyberdeck Operation (no default). Osoby, które jej nie posiadają, będą całkowicie podległe bazowym ustawieniom stron, do których będą wchodzić. Innymi słowy, można mieć procesor neuralny bez znajomości Cyberdeck Operation – użytkowe korzystanie z sieci nadal jest wówczas możliwe w taki sam sposób, jak może to robić „prawdziwy” netrunner, choć ograniczać się będzie prawdopodobnie wyłącznie do VR (inne zastosowanie na razie nie przychodzi mi do głowy, ale może wy coś wymyślicie). Dodatkowa różnica polega na tym, że netrunner ma możliwość widzenia każdego miejsca w sieci w trybie bezprzestrzennym, bez bazowej wizualizacji systemu, w którym się znajduje. Wyobrażam to sobie z grubsza w ten sposób, że ktoś z Cyberdeck Operation będzie mógł przełączyć obraz w dowolnej chwili na taki widok, jaki miał Neo w końcówce Matrixa – wgląd w strumienie danych budujące świat. Inni natomiast widzą tylko to, co program/VR im podsuwa.
3.Co za tym idzie osoby bez Cyberdeck Operation nie mogą w pełnym stopniu korzystać z „wolności” w sieci – poruszają się od adresu do adresu, a netrunner może poruszać się przestrzennie, w kierunkach niedyktowanych mu linkami. Wygląd matrycy zależny jest od możliwości procesora neuralnego.

Procesory neuralne

BV Interface (Bibliotheca Vulti Interface) (+5 punktów lub 5000$ bez kosztu operacji).
Prosty interface, przekazujący całą informację do mózgu wyświetlaną w formie tekstowej i w takiej też formie przekazujący wszystkie komendy. Niestety, forma tekstowa sprawia, że szybkość, z jaką wywoływane są programy, jest dwukrotnie gorsza od standardowej. W sieci zatem nie będzie to sprzęt, na którym można do końca polegać, natomiast podczas sprzęgania się z urządzeniami w realnym świecie, gdzie tak minimalne jednostki czasu nie są rozważane, BV Interface sprawdzi się równie dobrze, co NFI.

Non-Figurative Interface (+25 punktów lub 25.000$ bez operacji).
NFI to muzułmański Interface, w którym odzwierciedlenia programów jako przedmiotów lub istot zostały zastąpione (do wyboru wedle ustawień w menu interface) przez wzory, arabeski lub figury geometryczne, reprezentujące określone programy systemu. Aktywacja programu polega na „pomyśleniu” ornamentu, który go reprezentuje. W mózgu poza wyświetlaczem tekstowym dostępny jest także obraz cyberprzestrzeni przypominający wnętrze meczetu wypełnione wielowymiarowymi zdobieniami. Korzystanie z innych ustawień jest możliwe, ale nie może to być nic obrazoburczego, poza tym należy taką zmianę "urzędowo" zgłosić (zgadzając się na monitorowanie).

BVI może normalnie korzystać z VR, tylko że będzie mu się ona trochę „wieszała”. Opis poszczególnych interface odnosi się do widzenia nie zwirtualizowanej cyberprzestrzeni (a więc tylko wtedy, gdy ma się Cyberdeck Operation). Podobnie korzystanie ze sprzęgów do urządzeń elektronicznych nie jest obłożone żadnymi modyfikatorami.

Programy: dopóki ich nie napiszę, będziemy zastępować je po prostu testem (lub testami spornymi) na Computer Programming (obrona), Computer Hacking (atak) oraz Cyberdeck Operation (wszystko inne, m.in. ruch, ukrywanie się, śledzenie itd.). W takim przypadku BVI ma zawsze wyjściowy modyfikator -5.

Wszczepy

Nie interesują mnie zanadto, więc zdaję się na waszą inwencję. Generalnie można korzystać z całego instrumentarium starego CP2020, oczywiście przy zachowaniu rozsądku. Chcę jednak powiedzieć, że każdy widoczny wszczep oznacza w Pakistanie -1 do reakcji. Chodzi o to, że one nie będą powszechne, raczej zupełnie wyjątkowe. Poza procesorem neuralnym i technicznymi nowinkami, sam niczego takiego nie będę do gry wprowadzał i jeżeli zostawiam tę otwartą furtkę, to tylko dla waszych postaci.

Brak komentarzy: